Utfordringer forsinker prosjektet i Spjelkavik

Prosjektet har møtt flere utfordringer siden oppstarten i august, men håper å være ferdig i løpet av sommeren 2025.

Dronefoto av busslomma i Spjelkavika  - Klikk for stort bileteDronefoto av busslomma i Spjelkavika Torgeir Emblem

Bussholdeplassen skal flyttes og en ny bussbro skal bedre trafikksikkerheten. Strenge krav for å unngå forurensning av elva, sykdom på trær langs elva og forurensing i området fra tidligere drift, har satt prosjektet tilbake betydelig med tanke på tid, siden oppstart i august 2024.  Og i tillegg har det vært beregningsfeil på elementene til den nye broa, forteller prosjektleder Helene Vorren.

Håper å være helt ferdig i sommer

Akkurat nå pågår arbeid med å montere og klarere den store vannledningen som går gjennom brokonstruksjonen, før det siste støypearbeidet kan gjennomføres. Videre arbeid, som etablering av kantstein, avhenger av at asfaltverkene åpner etter påske.

– Vi ønsker ikke å ha mer innsnevret veibane lenger enn nødvendig, så dette arbeidet vil vente. I tillegg må vi gjøre avbøtende tiltak i elva for å ta hensyn til artene som lever der, før prosjektet kan erklæres helt ferdig.

– Jeg har full forståelse for at de som ferdes i området er frustrert når det foregår så omfattende veiarbeid, spesielt lysregulering og dirigering. At det påvirker bedrifter som er avhengige av tilkomst for å få kunne drive, og nærmeste naboer, som blant annet må tåle støy og støv mens arbeidet går føre seg. Nå ser vi frem til å ferdigstille prosjektet.